2008. augusztus 14., csütörtök
Nos: itt van. Szóval nekem egy Finesse 884-es gépem van, amit kb. 8 évvel ezelőtt örököltem. Nem is tudtam, mennyi idős, amíg két hete a szerelő meg nem saccolta 20 évre, de a használtsága miatt (merthogy babaruhaműhelyben dolgozott a lelkem), még idősebbnek tűnik....Sajnos megkérdezni már nem tudom, mikor vették...
Nagyon kedves nekem, mert kibírta, amikor igen szerencsétlen módon próbálkoztam rajta a varrással. Mindig segített és nem hagyott cserben. Sajnos nagyon beteg lett úgy 3 hete, de a szerelő szerencsére nagyon ügyesen hárított el minden hibát (ahova nyúlt, ott talált valami újabbat, ami nem nagyon jó hír...)
Tudása:
hát, egyeneset és cikcakkot varr, ez nem lesz egy hosszú mese.... Persze gombluykat is tud. Ami nagyon jó, hogy minden alkatrészét nagyon precízen megőrizte anyósom, így kiderítettem, hogy rugós talpat sem kell vennem, mert a stoppoló talp tökéletes lesz... A talpak nagy részéről fogalmam sincs, mire való, de van nekem egy barátnőm, aki csuda jól ért a gépekhez, ő segít nekem minden ilyen kérdésben (ugye Évi?)
Most egészséges és úgy varr, mint egy álom (nem olyan hangosan, hogy elriassza az álmot, ami kezdetnek igen jó :D)
és egy kép:
2008. augusztus 11., hétfő
Kukacolás
Amaranta: Szóval még a régi, egyszerű, de nagyszerű gépemmel csináltam anyukám táskájához. Lengedett alsófogazat, stoppoló talp. Én csak húzgáltam alatta, nemigen forgattam, de lassan kell, mert törik a tű.
Kipróbáltam korábban úgy is, hogy nem engedtem le a fogazatot és általános talppal vartam. Na az durva volt. Nyakam, vállam, hátam belefájdult, és csak nagy léptékben lehetett vele varrni, ráadásul forgatni kellett az anyagot alatta, mert a varrótalpat le kellett engedni, másképp nem varrt. Nagyon sokáig is tartott!
A táskához én nem használtam közbélést, csak előlapot és hátlapot, ezt kukacoltam egymáshoz. Magamtól a párnához sem használnék, bár azzal biztosan szebben kiemelkedik a minta. Ezt majd a tapasztaltabbak! Tehát két, vagy három réteg összekukacolt párnaelőlap és ehhez jön még (szerintem egy réteg) hátlap.
Katafa: Szerintem fennhagyott fogazattal nem is lehet:( Leengedett anyagtovábbítás, stoppolótalp v. esetleg talp nélkül. A szálfeszességet egy próbadarabon kell kipróbálni, de olyan sokat nem kell rajta állítani. Nem az anyagot forgatod, hanem az anyagot mozgatod a tű alatt.
Kezdőknek ajánlott (páros) gyakorlat: kérj meg valakit, hogy tartson egy filctollat az asztal fölé (ő a tű), Te meg fogj meg egy a/4-es lapot a két rövidebb oldalán és mozgasd a toll alatt úgy, hogy a lap mindig ugyanolyan "állásban" maradjon, azaz a hosszabbik oldala legyen párhuzamos az asztal szélével. Vállból dolgozz, de csuklóból!
A párna előlapja három réteg, a háta meg egy - rendszerint.
Kicsoda: en nem engedem le a fogazatot, de tudod a mienken a talpnak 3 allasa van, igy nem tudom ez mas gepeknel lehetseges-e. (nekem a tobbi gepemen nem) SOHA nem tortem meg tut. Nekem igy kezdetben sokkal konnyebb volt. Ma neha mar leengedem, de nem igazan latom ertelmet, csak dacbol csinalom, hogy megtanuljam:-) Szerintem a kulcs a sebesseg. Kozepes gyorsan megy nekem a legegyenletesebben. es NEM gombostu, biztositotu:-)))) Parnanal ha minta van, en bizony neha forgatom az anyagot, mert nem latom mit csinalok:-) stipplinghez nem.
Cicvarek: Úgy is le lehet engedni a talpat, hogy miközben ereszted le, egy kicsit tolod hátrafelé a leeresztő kart, így nem fog teljesen lemenni, hanem ún. stoppolóállásba kerül.